Sunkios kojoms dienos – išsiplėtusios venos

Sunkios kojoms dienos – išsiplėtusios venos

Sau 14, 2019

Išsiplėtusios, arba varikozinės, venos – gana dažna ir seniai žinoma liga. Ši liga pasitaiko visose amžiaus grupėse, tačiau yra dvigubai dažnesnė vyresniems nei 50 m. žmonėms, taip pat moterims, ypač menopauzės ar nėštumo metu ir po gimdymo.
Kodėl taip atsitiko?

Venų varikozės atsiradimo priežastys susijusios su mūsų kraujotakos ypatumais. Kraujas teka iš didesnio spaudimo zonos į mažesnio, taigi veninis spaudimas kojose yra didesnis nei širdyje. Kraujo tekėjimą į širdį veikia spaudimo skirtumas ir veninių indų sistema. Kraujas negali grįžti atgal, nes venose yra vožtuvai, leidžiantys kraujui tekėti tik viena kryptimi.
Įgimtas vožtuvų nepakankamumas – viena iš dažniausių kojų venų varikozės priežasčių. Vožtuvų sistemos veikla gali sutrikti ir dėl venų sienelių nusilpimo, nusidėvėjimo.
Elastinga venų sienelė plečiasi, iki tol buvusio sveiko vožtuvo funkcija tampa nepakankama. Taigi procesas vis progresuoja.
Kada turėtumėte susirūpinti? Varikozines kojų venas būtina gydyti ne tik dėl grožio. Negydant išsiplėtusio venų tinklo, pakinta odos būklė – ji opėja, plonėja, tampa lengvai pažeidžiama. Labai padidėja trombozės pavojus dėl lėto veninio kraujo tekėjimo.

Jūsų kojoms reikalinga gydytojo pagalba, jei: 

  • Pastebimai išsišokusios kraujagyslės;
  • Vakare jaučiate kojų sunkumą;
  • Matyti ryškus kojų patinimas;
  • Kojos nuolat pavargusios;
  • Jas dažnai suima mėšlungis;
  • Išsiplėtusios venos nemaloniai pulsuoja;
  • Kojos skausmingos vos prisilietus.

Kodėl tai pavojinga?
Besiplėsdamos kojų venos vis labiau trikdo gretimų audinių mitybą – šie miršta ir odoje atsiveria žaizdos – trofinės opos. Jos yra neišvengiama visų progresuojančių varikozių komplikacija. Kadangi aplinkui normalios kraujotakos nėra, šios žaizdos negyja ir tampa atvirais vartais infekcijai, kuri gali tapti kraujo užkrėtimo – sepsio – priežastimi. Išsiplėtusios kraujagyslės sienelė tampa trapi ir gali plyšti net nuo palyginti nestipraus kojos sutrenkimo. Tokie plyšimai sukelia nepaprastai gausų kraujavimą. Varikozinės venos dėl veninės stazės padidina trombozės ir plaučių trombembolijos pavojų.
Pradinės venų plėtimosi stadijos visai nereiškia, kad reikės operacijos. Yra keletas gydymo metodų, kuriuos reikia suderinti su gydytoju, įvertinusiu situaciją.
Visų pirma rekomenduojama atpalaiduojamoji mankšta – specialūs pratimai nuo kraujo susikaupimo venose. Tuomet aktyviai juda kojų sąnariai, treniruojami blauzdų raumenys, atkuriamas pumpuojamasis raumenų poveikis venoms. Tinkamos sporto šakos: plaukimas, važiavimas dviračiu, golfas, joga, tinklinis greitas ėjimas. Nerekomenduojama užsiimti kultūrizmu, svorių kilnojimu, banglenčių sporu, kalnų slidinėjimu. Kiekvieną dieną patariama 15 sek. gaivinti kojas šaltu vandeniu (pilti vandenį ant kojų pradedant nuo pėdų). Be to, jei kokiu nors būdu stipriname organizmą, tą jaučia ir visa kraujotakos sistema. Puiki grūdinamoji ir stiprinamoji priemonė – kontrastinis dušas, kai kaitaliojamos karšto ir šalto vandens srovės. Masažas gerai tiek visam organizmui, tiek venoms. Tiesa, jei yra trombų (flebitas), jis nerekomenduojamas.

  • Ilsėdamiesi užkelkite kojas kur aukštėliau;
  • Venas plėstis gali paskatinti aukštakulniai batai – jie kliudo kraujui srūti efektyviai, taigi jei turite tokią bėdą, dažniau aukitės batelius tinkama pakulne;
  • Raskite galimybę pasivaikščioti basomis. Labai naudinga per dieną keletą kartų pastypčioti ant pirštų galų;
  • Atsiminkite: vitaminas C plius rutinas – puikus derinys, skirtas kapiliarams ir kraujagyslėms stiprinti;
  • Valgykite daugiau žalios spalvos daržovių, jos taip pat stiprina kapiliarus;
  • Stiprinkite kapiliarus specialiais gydomaisiais kremais;
  • Vartokite preparatus, kurie didina nusilpusių venų sienelių tonusą ir elastingumą. Venų tonizavimas yra svarbi sąlyga veninės kraujotakos sutrikimui šalinti.
  • SVARBU. Griežtai atsisakykite depiliacijos vašku, nes kapiliarai dar labiau išryškės.

    Straipsnį parengė šeimos gydytoja Mantė Barzdenytė.