Šlapimo takų ir lytinių organų sistemai būdingi ligų simptomai

Šlapimo takų ir lytinių organų sistemai būdingi ligų simptomai

Sau 14, 2019

Šių sistemų ligomis moterys serga dažniau negu vyrai. Dažniausiai liga yra šlapimo pūslės uždegimas (cistitas). Cistito simptomai yra deginimas, dažnas noras šlapintis, skausmingas šlapinimasis ir neskaidrus šlapimas. Negydomas šlapimo pūslės uždegimas pereina į lėtinę formą arba pakyla ir pažeidžia inkstus. Moters lytinių organų ligų simptomai – tai išskyros iš makšties, deginimas ir skausmas.
Vyrų šlapimo takų ir lytinių organų uždegimams taip pat būdingas deginimas ir skausmas šlapinantis, neskaidrus šlapimas. Neretas vyrų lytinių organų ligos simptomas taip pat yra pūlingos išskyros iš šlaplės. Priešinės liaukos uždegimu sergantiems vyrams būna patinimas ir skausmas tarpvietėje, prostatos padidėjimo atveju vyrai vis sunkiau pasišlapina, kol galų gale atsiranda šlapimo susilaikymas.
Tam tikromis sąlygomis deginimas, skausmas ir išskyros gali būti ir venerinės ligos simptomai. Venerines ligas būtinai turėtų gydyti gydytojai – šios srities specialistai. Ir vyrų, ir moterų venerinių ligų eiga gali būti besimptomė.
Kai šlapimas nepakankamai koncentruotas, į akis krinta labai šviesi jo spalva (tokios spalvos dažniausiai būna rytinis šlapimas). Tai gali būti cukraligės simptomas. Tamsiai geltonos spalvos, koncentruotas, intensyvaus kvapo šlapimas (šiuo atveju paprastai pasišlapinama nedaug) būna po stipresnio prakaitavimo, didesnio fizinio krūvio arba esant karščiavimui. Jei šlapimas yra alaus rudumo ir kratant putoja, vadinasi jame yra tulžies pigmentų. Dažniausiai toks šlapimas yra kepenų ligos (kuri gali būti susijusi taip pat ir su gelta) simptomas. Rausva šlapimo spalva visuomet turėtų kelti susirūpinimą (žinoma, jei tai nėra sukelta atitinkamo maisto, pvz., raudonųjų burokėlių). Tai galėtų reikšti inkstų ir šlapimo takų uždegimus, traumą, akmenis arba navikus. Moterims kraujo priemaišų į šlapimą gali patekti ir iš lytinių organų (mėnesinės, lyties organų ligos). Neskaidrus šlapimas pasidaro tuomet, kai dėl inkstų arba šlapimo takų uždegimo jame atsiranda pūlių.

 

Parengė akušerė – ginekologė Š. Grincevičienė