Saugokime savo mažylį nuo iššutimo

Saugokime savo mažylį nuo iššutimo

Sau 14, 2019

Naujagimių ir kūdikių oda labai švelni ir neatspari infekcijoms. Mažyliui prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis ją nuolatos veikia šiluma, drėgmė, bakterijos bei rūgštys. Drabužėliai ir sauskelnės labiausiai trina, spaudžia kirkšnių, pažastų, kaklo ir sėmenų srityje. Visa tai sukelia odos pažeidimus. Be to, kai mažylis retai maudomas, per šiltai vystomas, rengiamas nenatūralaus pluošto drabužėliais, dėvi netinkamas sauskelnes ar pastarosios keičiamos nepakankamai dažnai, susidaro puikios sąlygos odos uždegimui vystytis.
Jei vaikelis maitinamas dirbtinai, pradėjus valgyti tirštą maistą, kūdikiui viduriuojant, pakinta jo išmatų rūgštingumas ir jos tada odą veikia agresyviau. Po vystyklais šiltoje, drėgnoje aplinkoje susidaro puiki terpė daugintis bekterijoms ir grybams. Taip išsivysto odos uždegimas, vadinamas vystyklų dermatitu. Kai kurie vaikai, pavyzdžiui, sergantys atopiniu dermatitu (įgimtu alerginės kilmės odos uždegimu), turi polinkį iššusti. Kai kurių mažylių oda jautri medžiagoms, iš kurių gaminamos sauskelnės.
Kirkšnių, pažastų, kaklo ir ypač sėdmenų raukšlių oda parausta, pleiskanoja. Jei iššutimas nepradedamas gydyti laiku, pažeidimo vietose gali atsirasti mazgelių, pūslelių, įtrūkimų, žaizdelių, oda gali užsikrėsti bakterijomis ir grybeliais. Tada pakyla temperatūra, vystosi limfmazgių uždegimas. Išplitus odos pažeidimui į lytinius organus, jie parausta, patinsta, šlapiuoja, atsiranda žaizdelių.
Uždegimo ribos dažniausiai būna griežtos. Kartais oda pažeidimo vietoje ima blizgėti, tampa panaši į pergamentą. Tinkamai gydant ir prižiūrint, iššutimai palaipsniui išnyksta per 1–2 savaites. Susidarius palankioms sąlygoms, vaikas gali vėl iššusti.
Pastebėję įtartiną bėrimą ir odos paraudimą, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju. Patikrinkite, ar vaiką ne per šiltai vystote (išrengus būna suprakaitavęs), ar visi drabužėliai yra iš natūralaus pluošto, ar mažylis nealergiškas sauskelnėms.
Svarbu kūdikio odą tinkamai prižiūrėti – dažnai keiskite sauskelnes ir vystyklus. Naujagimių ir pirmų mėnesių kūdikių vystyklus reikia keisti prieš kiekvieną maitinimą ir po jo bei kiekvieną kartą kūdikiui pasituštinus, t.y. 10–12 kartų per parą. Vyresniems vaikams – po kiekvieno maitinimo, t.y. 6 kartus per parą. Nevystykite kūdikio per šiltai.
Jei vaiko oda jautri medžiagoms, iš kurių gaminamos sauskelnės, kartais užtenka tik pakeisti jų ryšį. Tokiais atvejais patartina dažniau naudoti vystyklus.
Vaiką maudykite 3 kartus per savaitę. Keičiant sauskelnes, odą kruopščiai apiplaukite ir nusausinkite. Muilas, kuriuo prausiamas mažylis, turi būti švelnus ir nedirginti odos. Kadangi šuntama nuo drėgmės, viena iš gydymo priemonių yra oro vonios. Naudinga kūdikį keletą minučių palikti pasispardyti nuogą šiltame kambaryje, vasarą – lauke.
Nuplauta ir nusausinta oda pabarstoma pudra. Tam puikiai tinka natūralūs pabarstai su augalo pataiso sporomis. Jie patikimai sugeria drėgmę ir dažniausiai yra vartojami kaip priemonė sudirgusios ar iššutusios odos priežiūrai. (Pataisas šarakojis – daugiametis visžalis sporinis augalas, dar vadinamas šarkažole, paplitęs visoje Lietuvoje. Vaistams vartojamos sporos).
Sunkesniais atvejais patepama tepalu su cinko oksidu ar specialiu vystyklų dermatitui gydyti skirtu kremu.
Skalbimo priemonės turi būti skirtos vaikiškiems rūbeliams skalbti. Jas reikia gerai išskalauti, drabužėlius išlyginti karštu lygintuvu.
Parengė bendrosios praktikos gydytoja E. Muchlytė