Nėštuminė sloga

Nėštuminė sloga

Sau 14, 2019

Ši sloga pasireiškia nėštumo metu. Vienoms moterims pasireiškia nėštumo pradžioje ir tęsiasi iki pat nėštumo pabaigos, taip pat gali prasidėti nuo trečio nėštumo mėnesio iki pabaigos, kitoms gali tęstis tik keletą mėnesių.

Kokie simptomai? 

  • Nosies užgulimas, neprakvėpuoja per nosį visą parą;
  • Džiūsta burna;
  • Gali pasireikšti ir vandeningų gleivių tekėjimu iš nosies, kartais čiauduliu;
Kokia priežastis slogai atsirasti?
Nėštumo metu pas moterį pasikeičia hormoninis fonas, sumažėja estrogenų gamyba, padidėja progesterono bei atsiranda chorioninio gonadotropino gamyba. Nosies plyšyje yra apatinė, vidurinė ir viršutinė kriauklės. Nėštumo metu kriauklės hipertrofuoja (padidėja), būdingas jungiamojo audinio išvešėjimas, ypač srityse, kur susikaupę kavernoziniai audiniai. Tai priekiniai ir užpakaliniai apatinių ir vidurinių kriauklių galai. Kartais toks sustorėjimas apima visą apatinės kriauklės apatinę dalį. Hipertrofuotų kriauklių paviršius dažniausiai yra grublėtas, cianotiško atspalvio (tamsiai mėlynai raudonos spalvos).
Gydymas.
Esant tokiems simptomams geriau būtų kreiptis pas gydytoją otorinolaringologą (LOR). Gydymui dažniausiai yra skiriami kraujagysles sutraukiantys ir paburkimą mažinantys preparatai nuo slogos: dažniausiai tik lašų ar aerozolių pavidalu. Nėščioms moterims negalima gydytis pačioms, nes jei lašinsite kraujagysles sutraukiančius ir nosies gleivinės paburkimą mažinančius preparatus per ilgai, gali atsirasti kraujavimas iš nosies, atrofinis rinitas. Visi šitie preparatai, t.y. ksilometazolinai labai sausina nosies gleivinę, be to sukelia medikamentinę slogą. Prieš lašinant bet kokius lašus į nosį reikia pasitarti su gydytoju jeigu jums yra padidėjęs kraujospūdis, sergate širdies ir kraujagyslių arba skydliaukės ligomis.
Parengė gyd. otorinolaringologė D. Bučinskaitė