Namai, kuriuose sveika gyventi!

Namai, kuriuose sveika gyventi!

Sau 14, 2019

Pasak tyrimų, įvairių teršalų leistina koncentracija gyvenamosiose patalpose kartais viršijama net 200–500 proc. Apskritai patalpų oras yra užterštas 1,5–4 kartus labiau nei lauko! Iš kur tai?
Taršos šaltiniai – labai įvairūs: tai iš aplinkos į mūsų namus plūstančios augalų žiedadulkės, pro langus patenkančios automobilių išmetamosios dujos, dulkės, pramoniniai teršalai, netgi radioaktyvios medžiagos. Dulkės, purvas, mikroorganizmai, patenkantys į mūsų namus, kaupiasi ir ventiliacijos angose. Daugiabučių gyventojams tenka kvėpuoti ir kaimynų teršalais.
Bet didžiausią pavojų keliame sau patys: gamindami valgį, degindami dujas ar malkas židinyje, dažydami sienas ar grindis, naudodami įvairius cheminius valiklius. Beveik dėl 80 proc. cheminių medžiagų, randamų buto ore, „kaltos“ statybinės ir apdailos medžiagos. O ir mūsų odos, plaukų dalelės, naudojama kosmetika ir parfumerija – viskas kaupiasi kvėpuojamame ore. Ir net kartu su kiekvienu nauju įsigytu daiktu – baldais, kilimu, užuolaidomis – į namus „atsikrausto“ naujos cheminės medžiagos.
Be to, taršos šaltinis esame ir patys. Juk 75–80 proc. namuose esančių dulkių sudaro negyvos odos ląstelės (nuo žmogaus per parą nubyra net 1,5 g negyvos odos). O kur dar gyvūnų pleiskanos, nutrupėję plaukai, dulkių erkės (1 g dulkių gali būti iki 500 erkių), audinių siūleliai, bakterijos, vabzdžių liekanos, augalų nuotrupos, žiedadulkės, žemių smiltelės, trupiniai ir kitos smulkios dalelės.
Kokią įtaką tai daro mūsų sveikatai?
Dažniausiai nusiskundimai susiję su oro taršos poveikiu – akių, nosies ir ryklės gleivinių dirginimas, padidėjęs nuovargis, nervinis dirglumas, dusulys, silpnumas, galvos skausmai, pykinimas. Ilgainiui buvimas užterštoje aplinkoje gali sukelti nervų sistemos pažeidimus, onkologines ligas, alergiją.
Pvz., dulkių erkės alergiškiems žmonėms gali sukelti kvėpavimo takų ir odos alergiją bei ligas (astmą, rinitą, egzemą, bėrimą ir pan.). 10–15 proc. žmonių alergiški dulkių erkėms, 80 proc. – jų išmatoms, o 20 proc. – dulkių erkių proteinams (jos irgi keičia odą, sena oda pasklinda patalpoje mažyčiais gabaliukais ir labai lengvai patenka į žmogaus kvėpavimo sistemą).
Dulkės ir pelėsiai – didžiausi sveikatos priešai
Jeigu namuose yra alergiškų žmonių, reikia rūpintis jų sveikata ir aplinką išlaikyti kuo sterilesnę. To galima pasiekti naudojant dulkių siurblį su vandens filtru arba netgi atsisakyti kiliminių dangų, sunkių užuolaidų, minkštų žaislų. Patalpos turi būti valomos naudojant kuo mažiau buitinės chemijos preparatų. Ypač kruopščiai turi būti prižiūrima patalynė, kadangi joje veisiasi erkutės. Nustatytą, kad 10 proc. čiužinių ar pagalvių svorio sudaro negyvos erkutės ir jų išmatos.
Drėgmė ant sienų ar langų, nemaloniai kvepiantis ir sunkus oras, apipelijusios knygos, batai – požymiai, kad jūsų namuose prasta ventiliacija. Mokslininkai skatina vėdinti namus kuo dažniau, net jei kol kas nejaučiate sveikatos pablogėjimo.