Kas tai yra viršutinių kvėpavimo takų mikoplazminė infekcija?

Kas tai yra viršutinių kvėpavimo takų mikoplazminė infekcija?

Sau 4, 2019

Šiuo metu labai dažna infekcija mokyklinio amžiaus vaikų ir suaugusiųjų tarpe. Būna epidemijos šeimose, mokyklose, vaikų darželiuose. Užsikrečiama oro lašeliniu būdu: kosint, čiaudint.
Kas tos mikoplazmos? Mikoplazmos užima tarpinę vietą tarp virusų ir pirmuonių. Mikoplazminės infekcijos diagnostika gana sudėtinga. Gali būti imami tepinėliai iš nosies, iš gerklės, taip pat skrepliai ar bronchų sekretas ir atliekamas imunofluorescentinis tyrimas. Šiuo metu yra tikslesnis tyrimas nustatant iš kraujo specifinius imunoglobulinus IgM ir IgG. Inkubacinis periodas maždaug nuo 5 dienų iki 3 savaičių.
Pacientai skundžiasi nosies užgulimu, gleivingu sekretu iš nosies, gerklės perštėjimu, sausu, dirginančiu, priepuoliniu kosuliu, kuris yra panašus į kokliušą, dusuliu, bendru silpnumu, galvos skausmu. Kosulys gali tęstis iki 2–3 mėnesių ir daugiau. Atlikus bendrą kraujo tyrimą suaugusiems dažniausiai jis būna be pakitimų, vaikams gali būti šiek tiek padidntas neutrofilų kiekis, ENG daugiau nei 20 mm/h pagal Westergreną. Todėl iš kraujo geriau atlikti specifinius tyrimus: mycoplasma pn. IgM ir IgG. Apžiūrint pacientą būdingas nosies užgulimas, gausiai gleivingas sekretas, ryklė paraudusi, gerklos sudirgintos, tarp balso stygų gausiai putoto sekreto, postyginis tarpas dažniausiai būna paraudęs, arytenoidaliniai gumburai paraudę. Kartais panašus vaizdas būna ir turint GERL (gastroezofaginis refliuksas), todėl tikslinga atlikti ir helicobacter pylori (skrandinė bakterija), anamnezėje pacientai skundžiasi padidintu skrandžio rūgštingumu.
Viršutinių kvėpavimo takų mikoplazminė infekcija gydoma makrolidų grupės antibiotikais, t.y. eritromicinu, klaritromicinu, azitromicinu ir kt. Jokie penicilininiai antibiotikai šios ligos negydo. Todėl reikėtų atlikti išsamius tyrimus ir kreiptis pas gydytoją pulmonologą ar šeimos gydytoją.
Negydant viršutinių kvėpavimo takų mikoplazminės infekcijos gali komplikuotis otitu, sinusitu, plaučių uždegimu, pleuritu. Esant užsitęsusiam kosuliui būtina atlikti plaučių rentgenogramą, o esant galvos skausmui, įtariant sinusitą, ir sinusų rentgenogramą.
Į užsitęsusį kosulį niekada nereikia numoti ranka, pastebėjus dažnai kosintį ir sloguojantį bendradarbį, šeimos narį ar darželyje vaiką, reikėtų paraginti kreiptis pas gydytoją. Tik tikslus gydymas ir atlikti tyrimai gali išgelbėti jus nuo kosulio.

 

Parengė gyd. otorinolaringologė D. Bučinskaitė