Menopauzė

Menopauzė

Sau 14, 2019

Menopauzė – naujas gyvenimo etapas.

Daugelis moterų menopauzės bijo dėl ją lydinčių nemalonių simptomų, kitos – dėl to, kad tai sieja su brandaus amžiaus pradžia. Tačiau nereikėtų pernelyg gąsdintis, juk tai – natūralus gyvenimo etapas, kuris anksčiau ar vėliau aplanko kiekvieną moterį. Tačiau geriau pozityviai nusiteikus, išsamiai susipažinus su artėjančiais pasikeitimais žvelgti į šį laikotarpį kaip į naujo gyvenimo pradžią, turinčią daug savų privalumų.
Menopauzė išvertus iš lotynų kalbos reiškia tiesiog mėnesinių pabaigą. Kiaušidės nustoja gaminti kiaušialąstes, organizme ima mažėti moteriškojo hormono estrogeno koncentracija, dingsta menstruacijos. Moterims šie procesai gali prasidėti maždaug 45-55 m. amžiaus, daugelyje išsivysčiusių šalių menopauzės amžiaus vidurkis yra apie 51 m. Menopauzės pradžią lemia daugelis veiksnių: paveldimumas, kada moteris lytiškai subrendo, kada pagimdė pirmąjį vaiką, kūno svoris, moters žalingi įpročiai ir pan.
Kaip ir visais gyvenimo etapais, taip ir menopauzės periodu, labai svarbus sveikas gyvenimo būdas – subalansuota pagal organizmo poreikius mityba, fizinė veikla, buvimas gryname ore ir pozityvus nusiteikimas. Svarbu tai priimti kaip naują, brandesnį ir ramesnį gyvenimo laikotarpį, kai daugiau laiko galėsite skirti sau, galbūt net atrasti naujų pomėgių ir savirealizacijos būdų.
Tam, kad šiuo laikotarpiu ir dar ilgai po jo galėtumėte džiaugtis puikia savijauta, vertėtų šiek tiek daugiau dėmesio skirti savo sveikatai. Prieš menopauzę, jos metu ir po jos gali silpnėti kaulai, padidėja osteoporozės išsivystymo rizika. Tad vyresniame amžiuje verta nuolat stiprinti kaulus tinkamomis maisto medžiagomis, kuriose yra pakankamai vitamino D, mineralų – kalcio, magnio, cinko. Dažnas menopauzės palydovas – nuotaikų kaita, irzlumas, šie pojūčiai atsianda dėl hormonų pokyčių. Žinodamos, kad šie simptomai trumpalaikiai, pasistenkite šiek tiek sumažinti gyvenimo tempą – suraskite galimybę bent trumpoms atostogoms, užsiimkite mėgstama veikla. Pasistenkite, kad mityboje netrūktų foliatų, biotino, magnio, vitaminų B1, B3, nes šios medžiagos padeda normalią psichologinę būseną.
Jei dažnai jaučiate energijos stygių, mieguistumą, pasistenkite pasirinkti maistą, kuriame gausu geležies, vitaminų B6, B12 – šios medžiagos padeda mažinti nuovargio jausmą.

Parengė akušerė – ginekologė Š. Grincevičienė