Kitoks požiūris į arterinę hipertenziją

Kitoks požiūris į arterinę hipertenziją

Sau 14, 2019

Žodį „hipertonija“ girdėję visi, bet retas gali teisingai paaiškinti, ką jis reiškia. Dažniausiai teigiama, kad tai liga, kuria sergant pakyla kraujospūdis. Net ir gydytojai neretai pasako, kad hipertonija – tai didelis kraujospūdis.
Kad hipertonija pasireiškia padidėjusiu arteriniu spaudimu, žinoma visiems, tačiau mažai kas žino, jog tai ne liga, o organizmo būklė, dėl kurios išsivysto dauguma lėtinių ligų. Hipertonija yra padidėjęs arterinio tinklo kraujagyslių tonusas, dėl kurio smarkiai susiaurėja smulkiausios kraujagyslės. Hipertonija gali sukelti nemigą ir migreną, atminties susilpnėjimą ir ūžesį galvoje, galvos svaigimą, taip pat stenokardiją, aritmiją ir dusulį, diabetą, osteochondrozę ir artrozę, parodontozę, cholecistitą, gastritą ir kolitą, ir daugelį kitų ligų. Hipertonija verčia organizmą didinti arterinį spaudimą, todėl išsivysto labai paplitusi pirminė arterinė hipertenzija – hipertoninė liga (HL). Jei nebūtų hipertonijos, nebūtų ir infarktų ar insultų.
Hipertonija daugumai žmonių tampa rimta problema, tad būtina žinoti, kaip ją galima nugalėti. Deja, dažnai manoma, kad HL atsiradimo priežastys neaiškios ir pati liga neišgydoma. Ligoniai priversti nuolat vartoti įvairius kraujo spaudimą mažinančius preparatus (ne vaistus), kurie HL negydo. Be to, šie preparatai turi šalutinį poveikį, kurį galima palyginti su temperatūrą mažinančių vaistų poveikiu infekcinių ligų atvejais, manant, kad grėsmė organizmui yra būtent aukšta temperatūra, o ne infekcija.
HL – tai kraujo apykaitos sutrikimas, esant arteriolių hipertonijai visuose gyvybiškai svarbiuose organuose, dėl jo kyla pavojus žmogaus sveikatai. Bet koks arterinės hipertenzijos gydymas turi normalizuoti kraujotaką, t.y. pašalinti ligos priežastį – visų arteriolių hipertoniją, o ne dirbtinai mažinti kraujo spaudimą, kuris pablogina smegenų kraujotaką ir gali sukelti insultą.
Esant hipertoninei ligai, padidėjęs arterinis spaudimas – tai tik simptomas, rodantis kraujotakos nepakankamumą organuose ir širdies raumens apkrovą.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad sveiko, jauno žmogaus arteriolių normalus vidinis diametras nuolat palaikomas kraujyje ištirpusių anglies dioksido dujų (CO2), kurios veikia kraujagyslių sieneles. Ši medžiaga nuolat gaminama kiekvienoje organizmo ląstelėje. CO2 kurį laiką būna kraujyje kaip natūralus arterijų diametro reguliatorius, neleidžiantis joms susiaurėti. Kaip galutinis produktas (įskaitant vandenį), oksiduojantis vandeniliui, CO2 pašalinamas per plaučius. Normali CO2 koncentracija yra 6,0–6,5 proc., tačiau dėl amžiaus ir kitų veiksnių (hipodinamijos, stresų ir pan.) CO2 kiekis organizme sumažėja iki 3,0 proc. ir daugiau, todėl jį būtina atkurti.
CO2 kiekį galima atkurti didinant fizinį krūvį (fizinis darbas, vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ir t.t.) ir atliekant specialius kvėpavimo pratimus. Gerai žinomi daktaro Buteikio gilaus kvėpavimo, Srelnikovos kvėpavimo sulaikymo metodai, Vilūno raudulingas kvėpavimas ir kiti. Sukurti specialūs kvėpavimo treniruokliai („Samozdrav“, Frolovo), kurie padeda sukurti tinkamą kvėpavimo aplinką, imituoja fizinius krūvius. Mankšta ir kvėpavimo pratimais pašalinama pagrindinė ligos priežastis – anglies dvideginio trūkumas. Kvėpavimo treniruotės taip pat yra puiki arterinės hipertenzijos profilaktikos priemonė sėdimą darbą dirbantiems, mažai judantiems žmonėms. Be to, tai geras būdas išvengti besaikio ir ilgalaikio įvairių kraujo spaudimą mažinančių preparatų vartojimo.

 

Straipsnį parengė šeimos gydytoja Mantė Barzdenytė.