Kada gali prireikti elastinio tvarščio?
Sau 14, 2019
Desmurgija – tai mokslas apie tvarsčius ir tvarstymą, norint suteikti ar gauti tinkamą pagalbą, reikia ne tik mokėti tvarstyti, bet ir pravartu gaudytis šiuolaikinių tvarstymo priemonių pasaulyje. Pakalbėkime plačiau apie elastinius tvarščius
Tvarstymas yra susijęs su žaizdų ir traumų gydymo istorija. Pirmieji tvarsčiai buvo pradėti naudoti labai seniai. Dabar sukuriama vis naujų tvarstomųjų medžiagų. Tvarstymui naudojama medžiaga turi būti lengva, sugerianti drėgmę, elastinga, minkšta, nedirginti kūno audinių, lengvai sterilizuojama, stipri. Šiuo metu kaip tvarstomoji medžiaga naudojami trikotažiniai ir elastiniai vamzdiniai tvarsčiai (retelastas), pagaminti iš trikotažo ir sintetinių medžiagų.
Traumos
Dažniausia trauma paslydus, pargriuvus, sportuojant yra čiurnos raiščių patempimas. Lietuvoje per metus daugiau nei 20 000 žmonių dėl šių patempimų kreipiasi į gydytojus. Kas padės? Kai kaulai nelūžę ir raiščiai neplyšę ir gipsiniam įtvarui uždėti indikacijų nėra, patinimą pasitempus sumažina elastinis tvarstis, skirtas čiurnos sąnario stabilumui ir patogumui. Sužeista alkūnė, kelis? Rasite patogius elastinius tvarščius, pritaikytus būtent šioms kūno dalims. Be to, tokie tvarsčiai tinka ne tik po sumušimų ar patempimų, bet ir tada, kai reikia sumažinti pažeisto sąnario krūvį ir skausmą esant įvairiems uždegimams (sergant reumatu, artritu). Tvarsčiai gali būti naudojami ir rpofilaktiškai – norint išvengti sąnario traumos ar esant padidintam krūviui.
Kaip tvarstoma? Bendra svarbi taisyklė: tvarstyti pradedama nuo plonesnės kūno dalies storesnės link. Tokius tvarsčius reikia vynioti tvirtai, bet taip, kad nesutriktų galūnės kraujotaka. Jei pastebėsite, kad pirštai mėlsta, tirpsta – nedelsdami atlaisvinkite tvarstį. Tvarstoma dieną, kai yra didžiausias fizinis aktyvumas. Nakčiai tvarstį galima nuimti. Jei reikia, jį galima pakeisti specialiu įtvaru.
Venos
Bene dažniausiai elastinis tvarstis reikalingas, kai vargina vakirozės ir lėtinio kojų venų nepakankamumo sukeliami kojų patinimai. Tam tiks ypač elsatingas ant kojų vyniojamas medicininis tvarstis, kuris naudojamas profilaktiškai bei chroniškų venų uždegimų gydymui prieš ir po operacijos. Jis tinka ir hematomų („mėlynių“) profilaktikai bei endoprotezams prilaikyti po plastinių operacijų. Be to, gali būti naudojamas sportinių traumų profilaktikai ir gydymui.
Kaip tvarstoma? Esant venų nepakankamumui tvarstoma, kai kojos mažiausiai sutinusios, t.y. rytais, po nakties miego, arba dieną pagulėjus. Tai daroma dar neišlipus iš lovos. Pradedama būtinai nuo pėdos pirštų pagrindo, sukant apvijas bei iš dalies dengiant jas viena ant kitos. Labiausiai suspausta turi būti apie čiurną, o kylant aukštyn blauzdą – mažiau. Taip tvarstoma aukštyn iki pakinklio.
Operacijos, gydymas
Kompresinėterapija svarbi po operacijų, ypač plastinių, pvz., riebalų nusiurbimo. Tamprus pooperacinis pilvo diržas sumažins apkrovą, tenkančią siūlėms, sustiprins pilvo priekinę sienelę. Jis gali būti naudojamas ir po gimdymo, siekiant sustiprinti pilvo priekinę sienelę. Du pakietinimai, esantys diržo nugarinėje dalyje, suteikia jam papildomo tvirtumo. Taigi apribojami nereikalingi judesiai diržo plote, sumažinamas skausmas ir užtikrinamas patogumas.
Nėštumo metu padės diržas, skirtas prilaikyti pilvą ir sumažinti apkrovą, tenkančią nugarai. Jį galima bus naudoti ir po gimdymo, siekiant sustiprinti pilvo raumenis.
Po stuburo operacijų arba traumų (išskyrus dubens arba krūtinės ir kaklo sritį), stuburui esant nestabiliam arba pasislinkus slanksteliams, tiks tamprus pooperacinis nugaros diržas.
Osteochondrozė, radikulitas ar neuralgija
Vargina tokios problemos? Rinkitės elastinę medicininę juostą, skirtą mažinti skausmą apatinėje nugaros dalyje arba juosmens srityje. Tokios juostos rekomenduojamos esant juosmens kryžmens radikulitui, osteochondrozės ir nervų uždegimams, taip pat sportinėms traumoms gydyti ir profilaktiškai. Ligai paūmėjus rekomenduojama juostą nešioti nuolat. Taip užtikrinsite nugarai komfortą ir šilumą. Be to, juosta padės išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną.
Straipsnį parengė šeimos gydytoja Mantė Barzdenytė.