Burnos gleivinės uždegimas (stomatitas)

Burnos gleivinės uždegimas (stomatitas)

Sau 14, 2019

Dažniausiai burnos gleivinės uždegimas prasideda tarp dantų esančiuose plyšiuose ir iš ten išplinta po visą burnos gleivinę. Uždegimą sukelia vietinis su dantų akmenimis arba dirbtiniais dantimis ar dantų protezais susijęs dirginimas, burnos ertmės higienos nesilaikymas bei (vaikams) dantų dygimas. Be to, stomatitą gali sukelti bendras imuniteto deficitas, įvairios infekcinės ligos (taip pat ir grybelių sukeliamos ligos, t.y. mikozės), kraujo ligos, gyvybiškai svarbių medžiagų deficitas, medžiagų apykaitos, hormoninės sistemos sutrikimai, kai kurie apsinuodijimai arba su rūkymu susijęs lėtinis burnos gleivinės dirginimas.
Stomatito simptomai – tai skausmingos, paraudusios ir patinusios vietos, kraujavimai iš burnos gleivinės ir iš dantenų. Sunkiais atvejais ligonis gali karščiuoti, be to, jam gali patinti sritiniai kaklo limfmazgiai. Dažnai burnos gleivinės uždegimu sergantis žmogus negali valgyti, jam sutrinka seilėtekis. Ypatingos stomatito formos, vadinamojo aftozinio stomatito, atveju burnos gleivinėje atsiranda skausmingos opelės, iš kurių kraujuojama.
Stomatitą gydo gydytojas. Vietinis burnos ertmės skalavimas paprastai atliekamas priešuždegimiškai veikiančiais bei dezinfekuojančiais tirpalais. Taip pat patikrintas stomatito gydymo metodas suaugusiems yra burnos skalavimas įvairiomis arbatomis (piliarožės, ramunėlių, ąžuolo žievės ir šalavijų arbata) bei šaltalankių aliejumi, mažiems vaikams dantenos gali būti tepamos Kamistad arba Dactarin geliu.

 

Parengė gyd. otorinolaringologė D. Bučinskaitė