Aerootitas

Aerootitas

Sau 14, 2019

Tai ausų pakenkimas skrydžio metu, kada keičiasi atmosferinis spaudimas. Pagrindinis faktorius – greitai besikeičiantis atmosferos spaudimas ir ausies trimito praeinamumo laipsnis. Dažniausiai pasireiškia kylant ir leidžiantis lėktuvui. Ausies būgnelis atlaiko gana didelius atmosferos slėgio pasikeitimus, jeigu slėgis keičiasi lėtai ir abiejose ausyse vienodai. Jeigu atmosferos slėgis keičiasi labai greitai, įvyksta ausų baro trauma. Jeigu ausies trimito praeinamumas blogas arba trimitas visai nepraeinamas, slėgis būgninėje ertmėje neišslygina net lėtai besikeičiant atmosferos spaudimui. Visais šiais atvejais vyksta pakitimai būgnelyje ir vidurinėje ausyje, kartais ir vidinėje ausyje, bendrai vadinama barootitu (aerootitu).
Baro trauma dažniausiai pasireiškia lakūnams, parašiutininkams, narams ir kai kuriems keliautojams, skrendantiems lėktuvu, ypač sloguojantiems. Vaikai nuo 2 sav. amžiaus, jei nesloguoja, gali saugiai skristi lėktuvu, nes jų ausies trimitas pagal amžių pakankamai platus.
Baro traumos atveju keleivis pirmiausia pajunta nemalonų smūgį ausyse, kartais skausmą, triukšmą ar ūžesį ausyse, pablogėjusią klausą, neretai galvos svaigimą.
Jei įvyko baro trauma, patartina kuo greičiau kreiptis pas gydytoją. Apžiūrint paciento ausį stebimi būgnelio pažeidimai (kraujo išsiliejimai būgnelyje, būgnelio plyšimai, kurie būna įvairūs – nuo mažų iki gana didelių), kraujo išsiliejimai už būgnelio į vidurinę ausį – būgninę ertmę, susilpnėjusi klausa. Būtina atlikti audiogramą. Jei pakenktas tik būgnelis ar vidurinė ausis, audiogramoje stebimas garso perdavimo sistemos pakenkimas. Jei pakenkta ir vidinė ausis, t.y. klausos nervas, audiogramoje stebimas garso suvokimo sistemos, dažniau mišrus, pakenkimas.
Jei po baro traumos į vidurinę ausį pakliuvo infekcija, vystosi vidurinės ausies pūlingas uždegimas su gausiomis pūlingosmis išskyromis, ausies ir galvos skausmais, temperatūros pakilimu. Jei infekcijos pavyksta išvengti, būgnelio nedidelės perforacijos užgyja, didelės kartais neužgyja, tenka ausį operuoti. Kraujosrūvos būgnelyje ir būgninėje ertmėje rezorbuojasi lėtai, po 4 sav. ir ilgiau.
Šią ausų patologiją privalo gydyti ausų–nosies–gerklės ligų specialistai. Jeigu po baro traumos iš ausies pasirodė kraujas, reikia pagalvoti apie būgnelio plyšimą, nešlapinti ausies, nelašinti jokių lašų, atsargiai pavalyti ausį steriliu tamponu ir kuo greičiau kreiptis pas gydytoją.
Skrydžiui lėktuvu reikia pasiruošti. Išgydyti slogą arba prieš skrendant į nosį įlašinti nosies gleivinę sutraukiančius lašus ir išgerti vaistų, kurie pagerina alsavimą nosimi. Lėktuvui kylant ir leidžiantis kramtyti kramtomąją gumą, dažnai nuryti seiles, kad atsidarytų ausies trimitas ir slėgis vidurinėje ausyje susilygintų su atmosferos slėgiu. Pastaruoju metu labai patogūs ir populiarūs ausų kamštukai, kurių galima įsigyti vaistinėse. Patartina juos įspausti į ausų landas prieš pakylant ir prieš nusileidžiant lėktuvui. Skrendant tame pačiame aukštyje, visą laiką juos laikyti ausyse nebūtina. Maži vaikai, lėktuvui kylant ir leidžiantis, turi būti maitinami krūtimi ar iš buteliuko. Patartina pūsti balioną.

LOR gyd. Dalija Račkuvienė